Sezon na koszenie trawy

Pierwsze koszenie po zimie zazwyczaj przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia, jednak zależy to od panującej pogody, czasem należy poczekać nawet do maja. Trawa powinna intensywnie rosnąć i mieć wysokość 6-8 cm. Podczas pierwszego koszenia należy tylko nieznacznie skrócić trawnik. Ostanie koszenie przed zimą przeprowadza się zazwyczaj w połowie października, jeśli jednak temperatury są wysokie i sprzyjają wzrostowi trawy, należy się nieco wstrzymać. Trawa skoszona na sezon zimowy powinna mieć około 4 cm, aby nie załamywała się pod śniegiem, ale jednocześnie nie była narażona na przemarzanie korzeni.

Jaką wysokość powinien mieć trawnik i jak często go kosić?

Częstotliwość koszenia trawy zależy od pory roku, panującej temperatury, nawodnienia oraz nawożenia. Wpływ może mieć też rodzaj zastosowanej mieszanki traw. Zazwyczaj powinno się kosić trawnik raz w tygodniu, jednak trzeba wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki. Należy obserwować trawnik i skracać źdźbła o 1/3 ich wysokości. Gdy trawa zbytnio urośnie, np. podczas wyjazdu właścicieli, to przycinanie trzeba rozłożyć na 2-3 razy i do pożądanej wysokości cięcia dochodzić etapowo. Wysokość skoszonego trawnika powinna wynosić 3-4,5 cm. Kiedy trawnik urośnie do 6-7 cm należy go skosić ponownie.

Warto pamiętać, że koszenie zbyt nisko sprawia, że trawa traci większość listowia i przerzedza się, dlatego nie należy kosić „na zapas”. Jednak podczas upałów trzeba ścinać trawę nieco wyżej, aby ochronić ziemię przed nadmiernym wysuszeniem, które może doprowadzić do wyschnięcia trawnika. Oprócz wysokości i częstotliwości koszenia trawy ważna jest też pora dnia. Nie należy kosić trawy popołudniu, szczególnie wtedy, gdy mocno świeci słońce, ponieważ trawa jest wtedy sucha i łatwo ją uszkodzić. Również wczesny ranek, kiedy na trawniku znajduje się rosa, nie jest odpowiednią porą, bo źdźbła będą się kleiły do noży. Z tego samego powodu nie należy kosić zaraz po deszczu.

Wiele osób marzy o efektownym, zielonym dywanie w swoim ogrodzie, jednak z powodu braku czasu nie może regularnie go kosić, co sprawia, że nie wygląda on idealnie. Dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmie się koszeniem trawy, a w razie potrzeby podejmie się również kompleksowej pielęgnacji ogrodu.

OGRODOWE POGOTOWIE -  Piotr Kobiela - Tychy i okolice.

Ogrodowe Pogotowie Piotr Kobiela - logo

Skontaktuj się z Nami

Piotr - 501 404 029

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wróć na górę strony