Na czym polega proces wertykulacji trawnika?

Zadbany, właściwie odżywiony i zdrowy trawnik jest nie tylko ozdobą naszej prywatnej przestrzeni, ale także miejsc użyteczności publicznej. Spełnia on także bardzo ważne funkcje na boiskach sportowych, zapewniając optymalne warunki m.in. do rozgrywek piłkarskich. Aby trawnik cieszył oko i cechował się dobrą kondycją, musi być właściwie pielęgnowany. W tym celu służy m.in. jego wertykulacja. Wyjaśniamy, na czym polega wertykulacja trawnika.

Co wpływa na wygląd trawnika?

O wyglądzie trawnika decyduje wiele różnych czynników. Zaliczamy do nich m.in. zasobność podłoża w składniki odżywcze, jego wilgotność oraz stopień nasłonecznienia. Nie bez znaczenia są także sposób przygotowania podłoża pod trawnik i rodzaj wysianych nasion. Kiedy trawa wzejdzie, musimy systematycznie ją kosić, nawozić, piaskować oraz dbać o to, aby do gęstej murawy docierała właściwa ilość wody, nawozów i tlenu. Z tego względu jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest jego wertykulacja.

Wertykulacja trawnika – co to takiego?

Wertykulacja trawnika to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, które znajdują zastosowanie w przypadku trawników o różnym przeznaczeniu. Wertykulacji poddaje się zarówno trawniki stanowiące ozdobę ogrodów, parków czy skwerów miejskich, jak i trawniki sportowe. Proces wertykulacji polega na wykonaniu w darni odpowiedniej głębokości nacięć za pomocą specjalnej maszyny ręcznej lub z napędem spalinowym bądź elektrycznym. Wertykulacja trawnika ma duży wpływ na wygląd murawy, wpływając na stopień nawodnienia podłoża, przyswajalność aplikowanych nawozów oraz zwiększając zasobność gleby w życiodajny tlen. Systematycznie poddawany wertykulacji trawnik zachwyca jednolitym kolorem, bujnie rośnie i się zagęszcza. Co więcej, wertykulacja pozwala usunąć próchnicę powierzchniową, pojawiające się po zimie naloty na trawniku oraz ułatwia pozbycie się mchu i chwastów, które szpecą wygląd trawnika. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybką regenerację trawnika oraz jego efektywną i kompleksową pielęgnację.

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Wertykulacji warto poddawać każdy trawnik, nawet jeżeli jego wygląd nie budzi większych zastrzeżeń. Ten zabieg pielęgnacyjny powinien być przeprowadzany raz do roku, wiosną, począwszy od 2-3 roku od wysiania trawnika.

OGRODOWE POGOTOWIE -  Piotr Kobiela - Tychy i okolice.

Ogrodowe Pogotowie Piotr Kobiela - logo

Skontaktuj się z Nami

Piotr - 501 404 029

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wróć na górę strony